niedziela, 27 maja 2012

Co to znaczy być na czczo?

Aby uzyskać wiarygodny wynik badania, w większości przypadków wymagane jest oddanie krwi rano na czczo.
Oznacza to, iż przez co najmniej 8 godzin 12 godzin przed oddaniem krwi na badania nie można spożywać żadnych posiłków ani napojów (w szczególności słodkich), np. soków, mleka, napojów energetyzujących, a nawet herbaty z cukrem!

Nie zaleca się także spożywania gum i cukierków, np. miętowych bądź odświeżających, gdyż w nich także istnieje pewna zawartość cukru, która później może w pewien sposób zafałszować wyniki badań.

Nie należy także spożywać przed badaniem alkoholu, gdyż jest on potężnym źródłem cukru i ma on realny wpływ na zmianę rzeczywistych wyników naszych badań.

Jeżeli  jednak koniecznie chcemy coś rano wypić, możemy napić się szklanki wody.

Przyjmowanie pokarmów przed badaniem powoduje, iż w podczas analizy Twojej próbki krwi odnotowuje się między innymi wzrost stężenia glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, insuliny, fosfatazy alkalicznej.

8 godzin 12 godzin bez posiłku to dość długi okres, stąd zalecenie wykonania badania rano, po przerwie nocnej, kiedy śpimy i nie dostarczamy naszemu organizmowi żadnych pokarmów. Dlatego także musimy mieć na uwadze, iż jest wykluczone podjadanie w nocy.

W związku z tym, jeśli:

1. masz sesję/ egzaminy, uczysz się w nocy i spożywasz duże ilości kofeiny/napojów energetyzujących,
2. masz nocną zmianę/ dyżur i spożywasz posiłek nocą,
3. budzisz się w nocy i wypijesz przysłowiową szklankę mleka na lepszy sen,
4. wczoraj miałeś/ miałaś imprezę i spożywałeś/ spożywałaś alkohol,

odłóż badanie krwi na następny dzień i właściwie przygotuj się do badania. :)

Oszczędzisz sobie w ten sposób:
a) pieniądze, gdyż badanie należałoby powtórzyć
b) stresu, ponieważ otrzymałbyś/ otrzymałabyś "dziwny" wynik, który mógłby być błędnie interpretowany jako wynik patologiczny.

Jeżeli jednak posililiśmy się przed badaniem, to uprzedźmy o tym panią/ pana diagnostę, którzy umieszczą odpowiednią adnotację do karty wyników naszych badań. Wtedy prawdopodobnie nie uchronimy się przed punktem a) ale z pewnością skutecznie unikniemy punktu b) ;-)

Pamiętaj, nie obawiaj się powiedzieć diagnoście, że jesteś po spożyciu posiłku/napoju/alkoholu - mówiąc o tym, zapobiegasz nieprawidłowej analizie wyników!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz