niedziela, 8 lipca 2012

Jak się przygotować do badania ogólnego moczu?


Wbrew pozorom, nie krew, a mocz stanowi najczęściej badany materiał diagnostyczny na świecie. Nic więc dziwnego, że badanie ogólne moczu należy do jednych z najpowszechniejszych badań laboratoryjnych.
Jednak, aby otrzymany wynik badania moczu był wiarygodny, istotne jest prawidłowe przygotowanie do badania.

Etap pierwszy: zainwestuj w odpowiedni pojemnik na mocz

Zapewniam Was, że słoik (szczególnie nieumyty) po dżemie/ przecierze pomidorowym/ śledziach nie jest najlepszym pojemnikiem do badań. Prawdę powiedziawszy, kwestia nieczystych słoików po różnych przetworach spożywczych do dziś spędza sen z powiek wielu diagnostom.
Wynika to z faktu, iż może to doprowadzić do znaczącego zafałszowania wyników badań moczu.

Zwróć uwagę, że niedomyty słoik, np. po dżemie, może zawierać pewne pozostałości po owym dżemie, które zawierają w głównej mierze cukier. Jeżeli oddasz do badania mocz w takim pojemniku, jest znaczne prawdopodobieństwo, iż uzyskasz fałszywie dodatnią obecność glukozy w moczu. Obecność glukozy w moczu zazwyczaj sugeruje występowanie cukrzycy, więc jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu i dodatkowych badań, umyj porządnie słoik. :)

Zauważ także, że jeżeli nie wyparzysz odpowiednio słoika, w późniejszym wyniku badań, okaże się, że próbka zawiera bakterie. Oczywiście będą to bakterie ze słoika, a nie pochodzące z Twojego układu moczowego, jednakże badanie ogólne moczu pozwala stwierdzić jedynie obecność/nieobecność bakterii, ale już nie ich pochodzenie. W takim przypadku narażasz się niepotrzebnie na zbędną kurację antybiotykową ;)

UPDATE: Na chwilę obecną, aby badanie ogólne moczu zostało uznane za wiarygodne, mocz należy dostarczać jedynie w gotowych, przeznaczonych do tego pojemnikach. Niestety czy stety, musimy się pogodzić z tym, że słoiczki (także te wyparzone)  po przecierze pomidorowym przechodzą do lamusa.

W związku z powyższymi niuansami obecnie dąży się do stosowania gotowych pojemników przeznaczonych na próbki moczu, które są dostępne w aptekach i sklepach medycznych, a także w samych laboratoriach. Pojemniki są zazwyczaj jałoweKoszt takie pojemniczka zazwyczaj mieści się w przedziale 0,5 - 2 zł.

UWAGA. Nie zapomnij podpisać swojego pojemnika swoim imieniem i nazwiskiem. Dzięki temu eliminujesz możliwość przypadkowej zamiany próbek bądź omyłkowej rejestracji próbki na innego pacjenta.
Nie podpisuj pojemnika markerem.  Wierzcie mi, że bardzo często nie okazują się wcale trwałe i wodoodporne ;-) Jeżeli chcecie to zrobić - piszcie na zewnętrznej stronie wieczka od pojemnika. Dobrym sposobem jest przyklejenie karteczki z naszymi danymi do pojemnika taśmą klejącą.

Etap drugi: dokonaj zabiegów higienicznych

Tak, to też ma znaczenie. Przed oddaniem próbki moczu dokładnie umyj okolice narządów moczowo-płciowych. W ten sposób redukujesz ilość bakterii z Twojej skóry, które później razem z Twoją próbką moczu znajdą się w pojemniku.

Etap trzeci: oddaj mocz do pojemnika
Panie powinny pamiętać, że nie powinny oddawać moczu do badania na 3dni przed i 3 dni po menstruacji.
Nie powinno się także oddawać moczu do badania tuż po stosunku płciowym, gdyż wtedy nasza próbka będzie zawierała plemniki :-)

Na ogół mocz oddaje się po przerwie nocnej, za czas minimalny od ostatniej mikcji (czyli oddawania moczu) uznaje się okres 4 godzin. To oznacza, że oddanie próbki moczu na badania następuje po co najmniej 4 godzinach nieoddawania moczu. Dlatego najczęściej wykorzystuje się mocz z pierwszej porannej mikcji, czyli tej po wstaniu z łóżka :) Nazywa się to poranną próbką moczu.

Do pojemnika oddajemy mocz z tak zwanego "środkowego strumienia", co oznacza, że siusiamy do pojemnika po opróżnieniu połowy pęcherza. Nie jest to łatwe, w szczególności dla pań, ale należy zdać się na intuicję, bądź, jak kto woli, "na oko" ;-)

Pamiętajcie, mocz z początkowego strumienia, czyli gdy w momencie rozpoczynania oddawania moczu od razu napełniacie pojemnik, jest materiałem niediagnostycznym, to znaczy, że wynik badania takiej próbki nie będzie wiarygodny.

Jest jeszcze jedna kwestia. Nie nalewajcie moczu "po czubek" pojemnika, gdyż łatwo potem może Wam się wylać. Diagnoście w zupełności wystarczy połowa pojemnika, lecz nie mniej niż 10ml, aby przeprowadzić badanie Waszej próbki. Zdarza się także, że w trakcie oddawania moczu, oblejesz pojemnik. Proszę, wytrzyj go :) Unikniesz w ten sposób rozmazania swoich danych osobowych na pojemniku (patrz - Etap drugi) oraz zanieczyszczenia własnych rzeczy podczas transportu takiego pojemnika. Z tych samych względów p
o oddaniu moczu sugeruję szczelnie zamknąć pojemnik. ;-)

Etap czwarty: dostarcz próbkę do laboratorium

Ważne jest, aby po przygotowaniu swojej próbki jak najszybciej dostarczyć ją do laboratorium, najlepiej w ciągu 1 godziny od momentu pobrania. Czas ma tu ogromne znaczenie, gdyż wraz z jego upływem następują istotne zmiany biochemiczne w naszej próbce (np. spadek ilości glukozy, cytrynianów, wzrost ilości bakterii).

CZYLI

>> jeśli chcesz, aby wynik Twojego badania był wiarygodny, przetransportuj swoja próbkę do laboratorium najszybciej jak to możliwe;

>> jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zawieźć swojej próbki w odpowiednim czasie do laboratorium - odłóż badanie na następny dzień. Oszczędzisz w ten sposób pieniądze na ewentualne późniejsze powtórzenie badania.

ZAPAMIĘTAJ, że bardzo ważne jest, czy ostatnio, czyli w okresie ostatnich tygodni przyjmowałeś/przyjmowałaś antybiotyki oraz czy zażywałeś/zażywałaś w przeciągu ostatnich dni suplementy diety oraz witaminę C. W takim wypadku, koniecznie poinformuj o tym diagnostę, gdyż ma to kardynalny wpływ na wyniki Twoich badań moczu.



A już w następnym odcinku: test pojemników na mocz! ;-)